Stosowanie druku 3D w medycynie
Stosowanie druku 3D w medycynie
Stosowane w medycynie drukarki 3d traktowane są jako urządzenia działające w służbie zdrowia i w celu ratowania ludzkiego życia. Ich wykorzystanie w szpitalach i innych placówkach o charakterze medycznym wpłynęło na poprawę świadczonych przez lekarzy usług. Jest to technologia odgrywająca istotną rolę w przygotowaniu do zabiegów i operacji. Umożliwia lekarzom przećwiczenie zabiegu na wydrukowanym organie, co niweluje ryzyko popełnienia błędu. Jednak możliwość zasymulowania operacji nie jest jedyną zaletą drukarek 3D. Na czym polega druk 3D? Jakie inne korzyści wypływają ze stosowania drukarek 3D w medycynie? W niniejszym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.
Druk przestrzenny – podstawowe informacje
Drukarki 3D, opierające się na technologii FDM/FFF, pozwalają na tworzenie trójwymiarowych modeli znajdujących zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m.in. w medycynie czy przemyśle. Obiekty 3D wytwarzane są poprzez zastosowanie metody przyrostowej, która polega na nakładaniu warstwa po warstwie specjalnego materiału termoplastycznego. Wyróżnić można szeroką gamę tworzyw technicznych stosowanych do druku, jednak w medycynie największą popularnością cieszą się filamenty ABS i ASA.
Każdy projekt, który ma zostać wydrukowany, musi najpierw zostać zaprezentowany w formie cyfrowego modelu. Dużą zaletą metody addytywnej jest możliwość zmiany finalnego wyglądu wydruku – wystarczy jedynie poprawić cyfrowy model. Drukarki 3D z jednej strony umożliwiają szybką (udoskonalającą pierwotny model) zmianę, a z drugiej pozwalają na powielanie tego samego projektu niezliczoną ilość razy.
Drukowanie przestrzenne pozwala na stosunkowo szybkie i niegenerujące wielu kosztów realizacje, czemu zawdzięcza swoją wzrastającą popularność. Jest to szczególnie istotne w obszarze medycyny, w którym od modelu 3D bardzo często zależy ludzkie życie.
Zastosowanie druku 3D w medycynie
Drukarki przestrzenne wykorzystywane są do:
- Tworzenia realnych modeli anatomicznych i organów w ciele człowieka.
Jest to przydatne do edukacji zarówno na studiach medycznych, jak i na dalszym etapie rozwoju naukowego. Lekarze mogą ćwiczyć zabiegi i operacje na odzwierciedlających prawdziwe organy czy tkanki modelach.
Na podstawie zdjęć z tomografii komputerowej drukarki 3D są w stanie wyprodukować potrzebne obiekty. Odbywa się do szybko i z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
- Tworzenia protez i implantów.
W przypadku protez często wystarczy zeskanować rzeczywisty obiekt. Następnie należy odtworzyć jego kształt w specjalnym programie komputerowym, tworząc w ten sposób gotowy do druku projekt cyfrowy.
- Drukowania tabletek.
Dzięki temu lekarze będą mogli zlecić stworzenie tabletek o określonej przez nich zawartości substancji aktywnej, co pozwala na prowadzenie niestandardowych i personalizowanych kuracji farmakologicznych. Ta metoda znalazła już odbicie w rzeczywistości – tabletki na ataki epileptyczne Spirtam są pierwszym produktem medycznym drukowanym przez drukarki 3D.
Na ten moment drukowanie protez, implantów czy tabletek nie jest jeszcze metodą stosowaną na szeroką skalę. Wcześniej wspomniane obiekty często nie są uznawane za wyroby medyczne, ponieważ nie posiadają odpowiednich atestów poświadczających o bezpieczeństwie wydrukowanych produktów. Jednak bez wątpienia drukarki 3D wytyczają przyszłościowy kierunek w obszarze medycyny i w najbliższych latach można spodziewać się wielu unowocześnień.
Gdzie jeszcze stosowany jest druk 3D?
Obok medycyny z niewątpliwych zalet druku 3d korzysta także przemysł. Pod wieloma względami druk przestrzenny przewyższa tradycyjne metody tworzenia produktów. Niskie koszty, przyśpieszony proces produkcji i zmniejszona ilość odpadów to powody, które przekonują wielu producentów do zaufania tej technologii. Drukarki 3D cieszą się popularnością w obszarze lotnictwa i motoryzacji, tworząc odporne na działanie ekstremalnych temperatury części do samolotów czy samochodów. Zastosowanie znajdują także w przemyśle budowniczym przy produkcji elementów konstrukcyjnych budynków. Ponadto powszechny dostęp do tych urządzeń pozwala na wytwarzanie przestrzennych modeli każdemu i wszędzie – niezależnie czy prowadzisz niewielką działalność gospodarczą, czy hobbystyczną. Dlatego drukarki 3D znaleźć można w firmach biżuteryjnych i artystycznych oraz w domach, gdzie umożliwiają kreatywną pracę i realizację nawet najbardziej wymyślnych projektów artystycznych. Możliwość eksperymentowania i tworzenia obiektów o dowolnym kształcie przyciąga uwagę coraz większą ilości domowych fascynatów tej technologii.
Oferta sklepu EnozTech
W asortymencie sklepu EnozTech znajdziesz wiele modeli drukarek 3d i tworzyw technicznych pochodzących wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Oferujemy drukarki 3D pracujące z wykorzystaniem technologii FDM/FFF, które różnią się pomiędzy sobą ceną i zastosowaniem. Do przestrzennych modeli medycznych wymagany jest sprzęt o jak największej precyzji druku, którą zapewniają modele firmy Zortax, FlashForge czy Raise. Natomiast jeśli chodzi o tworzywo techniczne, to najlepiej sprawdza się filament typu ASA, ponieważ pozwala tworzyć wydruki o profesjonalnym statusie i niebywałej odporności na zmienną temperaturę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej EnozTech.