B2B 0 Twoja lista
Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Jak stosowany jest druk 3D w przemyśle?

Do ulubionych
0
0
Do ulubionych

Jak stosowany jest druk 3D w przemyśle?

2023-02-17Kategoria: Nowoczesne drukarki, Eksploatacja drukarek 3D

Drukarki 3D to urządzenia cieszące się coraz większym uznaniem – od początkowego zastosowania w prototypowaniu, aż po tworzenie wykorzystywanych w rozmaitych gałęziach przemysłu produktów o profesjonalnym statusie. Druk przestrzenny posiada szereg korzyści - jest to technologia oferująca innowacyjne i często niestandardowe rozwiązania, przyspieszające proces tworzenia produktów. W niniejszym artykule poznasz zalety druku 3D i dowiesz się m.in. jakie branże w przemyśle zostały przekształcone za jego sprawą.

Poznaj druk 3D – co to? Jak przebiega ten proces?

Druk przestrzenny pozwala na tworzenie trójwymiarowych modeli, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach: od przemysłu, poprzez medycynę, aż po działalność hobbystyczną.

Drukowanie 3D opiera się na metodzie addytywnej, czyli nakładaniu warstwa po warstwie materiału termoplastycznego. Jednak do przestrzennego wydruku wymagana jest nie tylko profesjonalna drukarka, lecz także odpowiedni materiał. Najczęściej wykorzystywane są do tego filamenty, czyli termoplastyczne tworzywa o rozmaitych właściwościach. Do realizacji wydruku potrzebny jest także cyfrowy projekt, który stworzyć można w programach takich jak Blender czy Tinkercard.

Zalety druku 3D

  • Możliwość powielenia tego samego projektu.

W efekcie drukowania 3d powstają niemal identyczne modele, dlatego sprawdza się on zarówno do masowej produkcji zabawek dla dzieci, jak i do tworzenia spersonalizowanych części do samochodów.

  • Skrócenie procesu tworzenia modeli przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Jest to szczególnie przydatne na etapie rozwoju projektu i weryfikowania jego funkcjonalności. Dzięki drukarkom 3D możliwe jest szybkie drukowanie poprawianych na bieżąco projektów.

  • Zmniejszona ilość odpadów.

Metoda addytywna stosowana do druku 3D generuje niewielkie ilości odpadów w porównaniu do metod tradycyjnych. Straty materiału związane są najczęściej z konstrukcjami wsporczymi wykonywanymi za pomocą np. filamentu BVOH.

  • Możliwość tworzenia precyzyjnych i misternych konstrukcji.

Metoda addytywna pozwala na dużą elastyczność i umożliwia drukowanie najdrobniejszych elementów.

  • Dostępność drukarek 3D.

Pozwala każdemu na wytwarzanie przestrzennych modeli - od mniejszych firm przez hobbystycznych śmiałków.

Zastosowanie druku 3D

Początkowy rozwój druku 3D można przypisać potrzebie przyspieszenia procesu tworzenia prototypów. Tradycyjna produkcja przemysłowa jest nie tylko kosztowna, lecz także czasochłonna. W przypadku gdy chcemy wyprodukować obiekt niestandardowy lub zrealizować wstępny pomysł na projekt, to druk 3D sprawdza się doskonale. Technologia druku 3D skutecznie wspiera przemysł i powoli zastępuje tradycyjne metody produkcji. Wcześniej wspomniana możliwość poprawiania projektów i realizowania na bieżąco udoskonalonych modeli sprawia, że technologia ta znajduje zastosowanie w m.in.:

  • lotnictwie

Czynniki takie jak ekstremalne temperatury czy chemikalia nie mogą, nawet w najmniejszym stopniu, wpływać na konstrukcję samolotu. Dlatego części do samolotów muszą być trwałe, odporne na zmienne warunki pogodowe i precyzyjnie wykonane. Drukowanie 3D pozwala spełnić najwyższe standardy jakości, produkując z coraz większą szybkością zarówno małe, jak i duże części do samolotów.

  • motoryzacji

Drukarki 3D wykorzystywane są do produkowania części do samochodów. Druk 3d znajduje zastosowanie zarówno przy produkcji nowych samochodów, jak i w przypadku zmiany części w starszych modelach. Prominentne firmy samochodowe, takie jak Audi czy Ford, podobnie jak lokalne serwisy samochodowe, stosują to innowacyjne podejście. Najczęściej drukowane przez producentów aut części to kierownice, zaczepy na lampy, rączki, klamki czy deski rozdzielcze.

  • masowej produkcji

Za pomocą druku 3D drukować można też rozmaite akcesoria i zabawki dla dzieci takie jak klocki czy figurki. Przy wykorzystaniu tej technologii gadżety produkować można zarówno masowo, jak i w mniejszym wymiarze.

  • biżuterii

Wykorzystanie drukarek 3D do tworzenia biżuterii pozwala na projektowanie i następnie realizowanie projektów w niespotykany wcześniej sposób. Możliwość eksperymentowania z designem biżuterii za stosunkową niewielką cenę to niewątpliwa zaleta tej technologii.

  • budownictwie

Druk przestrzenny stosowany w budownictwie obejmuje produkcję elementów konstrukcyjnych budynków. Jest to niezwykle istotny krok w rozwoju tej branży, pozwalający na skrócenie czas powstawania inwestycji. Jednocześnie nie odbiera to jej jakości i bezpieczeństwa.

Oferta EnozTech

Sklep internetowy EnozTech to miejsce, w którym znajdziesz szeroką gamę drukarek 3D i materiałów technicznych potrzebnych do druku. Cena tych produktów zależy od ich funkcji i przeznaczenia. Drukarki 3D wykorzystywane w przemyśle najczęściej opierają się na technologii FDM/FFF. Dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziesz modele firmy Zortax, FlashForge czy Raise3D, które sprawdzą się przy produkcji części do samochodów, biżuterii czy zabawek dla dzieci. Jeśli chodzi o tworzywo techniczne potrzebne do stworzenia wydruku, to najlepiej zaopatrzyć się w filament ASA lub ABS. Ten pierwszy pozwala na wydruki o wysokiej jakości i profesjonalnym statusie i cechuje się wysoką odpornością na temperatury oraz nacisk. Natomiast wydruki 3D powstałe na bazie ABS (tańszego odpowiednika ASA) są nie tylko wytrzymałe, lecz także podatne na szlifowanie i barwienie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego EnozTech.

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Menu

B2B

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się